Pranešimas žiniasklaidai
2019 m. rugsėjo 25 d.
Lietuvos socialinių darbuotojų asociacija praneša apie visuotinę šalies socialinių darbuotojų protesto akciją –
Kiek galime gintis rankinėmis?
2019 m. rugsėjo 26 d. Vilniuje, Vinco Kudirkos aikštėje nuo 11 iki 11.30 val. vyksiančios akcijos metu šalies regionuose dirbantys socialiniai darbuotojai sudės savo rankines ant Vinco Kudirkos aikštės grindinio – taip pareikšdami protestą dėl nesaugių socialinio darbo sąlygų ir atsisakydami jomis gintis nesaugiame socialinio darbo lauke. Protesto akcija nėra nukreipta prieš asmenų, kuriems teikiamos socialinės paslaugos, elgesį, kurio kilmės priežastis socialiniai darbuotojai vertina profesionaliai.
Teikdami socialines paslaugas socialiniai darbuotojai jaučiasi nesaugūs nes:
- iki šiol, nors socialinio darbo profesija Lietuvoje vystosi beveik 30 metų, neturi teisės aktais reglamentuojamo priemonių paketo, užtikrinančio saugias darbo sąlygas. Daugybė šalies socialinių darbuotojų kiekvieną darbo dieną, teikdami socialines paslaugas, atsiduria nesaugiose fizinei ir psichinei sveikatai pavojingose situacijose. Sudaužyti akiniai, suplėšyti drabužiai, nutrauktos rankinės rankenos, spjūviai, grasinimai susidoroti – socialinių darbuotojų darbo kasdienybė. Neretai pasitaiko, kad šeimos, kurioms teikiama socialinė pagalba, socialinį darbuotoją pasitinka priešiškai nusiteikusios su agresyviais šunimis ir pan. Vienintelis socialinio darbuotojo rizikos įveikos įrankis – pozityvi komunikacija. Deja, nesėkmės atveju, vienintelis savigynos įrankis – darbuotojo rankinė. Nepasisekus – lengvi ir vidutiniai kūno sužalojimai, apie kuriuos iki šiol viešai nutylima: išpešti plaukai, įdrėskimai, grubūs apstumdymai, kraujosruvos;
- už emociškai įtemptą, nesaugų 8 valandų per dieną socialinį darbą nėra deramai atlyginama. Lyginantis su kitomis viešąsias paslaugas teikiančiomis profesijomis, socialinių darbuotojų atlyginimas yra vienas iš mažiausių. 70 proc. šalies savivaldybėse dirbančių socialinių darbuotojų atlyginimas „į rankas“ tesiekia 620 eurų. Jauni socialinio darbo specialistai, nors ir turintys šiam darbui pašaukimą, renkasi kitą geriau apmokamą darbą. Šalyje jau dabar trūksta socialinio darbo specialistų, dėl ko dirbantiems socialiniams darbuotojams darbo krūviai tik didėja;
- visuomenė, tai išryškėja rezonansinių įvykių laikotarpiu, socialiniams darbuotojams ir jų darbo rezultatams kelia ypatingai aukštus reikalavimus. Šalies mastu nesudarytos galimybės socialiniams darbuotojams tobulinti profesinę kvalifikaciją, atsižvelgiant į socialinio darbo praktikoje iškylančius naujus iššūkius. Kvalifikacijos tobulinimo sistema yra chaotiška, nemotyvuojanti, palikta pačių socialinių darbuotojų ir įstaigos vadovo supratingumo reikalu.
- jaučiasi neišgirsti, nes jau nuo 2015 m. apie profesinės rizikos įveikos valdymo problemas nuolatos be rezultatų komunikuojame su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Lietuvos Respublikos Vyriausybe, Lietuvos Respublikos Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetu.
Daugiau tylėti socialiniai darbuotojai nebegali!
Protesto akcija reikalaujame:
- Teisės aktais įtvirtinti socialinių paslaugų srities darbuotojų saugių darbo sąlygų ir profesinės rizikos valdymo aprašą.
- Realiais atsakingų šalies valdžios institucijų sprendimais sureguliuoti aiškią ir nuoseklią socialinių darbuotojų atlyginimų didinimo sistemą.
- Sukurti struktūruotą socialinių darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo sistemą.
Daugiau informacijos:
Jūratė Tamašauskienė
Lietuvos socialinių darbuotojų asociacijos prezidentė
Tel. 8 616 07455